Callback form

Provide us with your phone number

Callback form

Your callback has been sent sucessfully

kalendārs

INDUSTRIĀLO REVOLŪCIJU VĒSTURE

Pasaule mainās mūsu acu priekšā. Jaunas tehnoloģijas maina dzīvi, uzskatus un vērtību sistēmu. Pārmaiņu neizbēgamība un tiekšanās pēc attīstības pakāpeniski ir novedusi līdz ceturtajai industriālajai revolūcijai.

Šis kalendārs ļauj ieskatīties vislielāko tehnoloģisko izgudrojumu noslēpumos, kas ir mainījuši pasaules vēsturi – sākot ar lielo domātāju un industrializācijas pionieru laikmetu, cauri tehnoloģiskās revolūcijas zinātniskajiem sasniegumiem un pārejai uz ciparu tehnoloģijām, un līdz pat kiberfizisko sistēmu iekļaušanai ražošanā.


INDUSTRIĀLĀ REVOLŪCIJA 1.0


Tvaika mašīna

Steam Machine

Tvaika mašīnas izgudrošana lika pamatu īstai revolūcijai mašīnbūves nozarē – lai varētu pienācīgi ražot tvaika dzinējus, mašīnbūves nozarei nācās sasniegt jaunu kvalitātes līmeni. Radīšanas ideja tā izgudrotājiem nāca no virzuļhidrosūkņa, kurš bija zināms jau antīkajā pasaulē.


Suports

Par vienu no vissvarīgākajiem sasniegumiem mašīnbūvē 19. gs sākumā kļuva metālgriešanas darbgaldi ar suportiem – mehāniskiem griežņa paliktņiem. Lai arī cik vienkāršs un nenozīmīgs šāds darbgalda papildinājums var likties sākumā, bez pārspīlējuma var teikt, ka tā ietekme uz mašīnu pilnveidošanu un izplatīšanos bija tik pat nozīmīga, kā Vata veiktās izmaiņas tvaika mašīnā.


Vērpšanas mašīna

Lielās mašīnrevolūcijas sākums saistās ar automātiskās vērpšanas mašīnas radīšanu – tā ir pati pirmā mašīna, kas kļuva ļoti izplatīta rūpniecībā. Vērpšanas mašīna kļuva par piemēru visiem turpmākajiem darbgaldiem un mehānismiem. Tieši tāpēc tās izgudrošana izgāja ārpus šaurajiem tekstila un vērpšanas rāmjiem.


Fotogrāfija


1839. gada 10. augustā Parīzē notika liela sapulce ar Zinātņu akadēmijas locekļu piedalīšanos. Šeit tika paziņots, ka Luijs Žaks Dagērs ir atklājis veidu, kā attīsīt un nostiprināt fotogrāfijas.
Dagers ar fotoaparāta palīdzību saņēma vājus attēlus uz vara plāksnītēm, kas bija pārklātas ar sudraba jodīdu, un tad izstiepa tos ar dzīvsudraba pāriem. Rezultātā iznāca brīnišķīgas fotogrāfijas, atainojot ne tikai sīkas detaļas, bet arī pustoņus. Ilggadējie meklējumi noslēdzās ar brīnišķīgu atklājumu.


Lokomotīve


Plašās lokomotīves izplatīšanās izraisītās pārmaiņas bija tik lielas, ka varēja teikt tās ir mainījušas pasauli.Lokomotīves vēsture sevī ietver divus stāstus: sliežu ceļa vēsturi un lokomotīves vēsturi. Turklāt pirmais cēliens bija daudz agrāks par otro. 18.gs sliedes tika izgatavotas no čuguna, bet 19.gs sākumā - no mīkstās dzelzs.

Runājot par lokomotīvi, tā varēja rasties tikai pēc tam, kad Vats bija izgudrojis tvaika mašīnu. Kad tvaika mašīna ieguva zināmu izplatību, bija daudz izgudrotāju, kuri bija gatavi to pielāgot transporta vajadzībām. Pirmo mēģinājumu šajā ziņā izdarīja Vata palīgs Mērdoks.
Viņš pirms citiem saprata, ka tvaika mobilizācijas dzinējam jāatšķiras no stacionārās tvaika mašīnas. Pirmkārt, Mērdoks ierosināja paaugstināt spiedienu cilindrā līdz 3-3,5 atmosfērām; otrkārt, atteikties no kondensatora un visbeidzot izlaist nostrādāto tvaiku “izplūdes” atmosfērā. 1786.gadā Mērdoks uzbūvēja derīgu tvaika ratiņu modeli.
Ričards Trevitiks turpināja skicēt. Viņš sāka tur, kur apstājās Mērdoks. Vispirms viņš konstruēja paaugstināta spiediena tvaika dzinēju, kas darbojās bez kondensatora.
Pēc tam 1801. - 1803.gadā viņš uzbūvēja vairākus tvaika ratus. Būtībā tie bija pirmie automobiļi. Tie bija ļoti lieli un smagi.
Tad R. Trevitikam radās ideja novietot tvaika automašīnu uz sliedēm. 1804. gadā viņš izveidoja savu pirmo lokomotīvi.


INDUSTRIĀLĀ REVOLŪCIJA 2.0


Besemera process


Tērauds visos laikos ir bijis visnepieciešamākais un gribētākais dzelzs metalurģijas produkts, jo tikai tēraudam piemīt tāda cietība un stiprums, kas nepieciešama instrumentu, ieroču un mašīnu detaļu izgatavošanai. Tomēr no neapstrādāta metāla līdz tērauda izstrādājumam ir ejams garš ceļš. Sāk ar to, ka no rūdas kausē čugunu…


Hidrauliskā prese


Hidrauliskās preses darbības pamatā ir viena no svarīgākajām ūdens īpašībām – tā zemās saspiešanās spēja. Pateicoties šim, spiediens, kas tiek radīts uz slēgtā tvertnē esošo ūdeni, tiek nodots visos virzienos ar vienādu spēku, tādējādi uz katru virsmas vienību spiediens ir tāds pats, kā tas, kas tiek radīts no ārpuses…Dīzeļdzinējs


Galvenais vērtēšanas kritērijs un rādītājs dīzeļdzinējos ir to lietderības koeficients. Jo vairāk enerģijas rodas degvielas sadegšanas rezultātā, pārvēršoties lietderīgajā darbā un, jo mazāk tā zūd dažādu procesu rezultātā, jo labāk. Visos eksistējošos siltumdzinējos šie zudumi ir ļoti augsti. Kāpēc tā ir?


Telegrāfs

Telegrāfa izveide – jauns atskaites punkts sakaru vēsturē. Tieši telegrāfa veidotāji pirmo reizi pierādīja, ka elektrisko strāvu var izmantot ziņojumu nodošanai.

1809. gadā Bavārijas akadēmijā tika iesniegts pirmais telegrāfa projekts.
1866. gadā notika pastāvīgi telegrāfa sakari starp Eiropu un Ameriku.Tvaika turbīnaTvaika turbīnas lietderīgas koeficientam bija jābūt vairākas reizes lielākam nekā Vata mašīnai.
1883. gadā parādījās Lavala. 1885. gadā to nomainīja daudzpakāpju reaktīvā turbīna, kas ieguva plašu pielietojumu. Pirmā elektrostacija ar to izmantošanu tika uzbūvēta 1899. gadā Elberfeldā.Elektroģenerators

Elektromagnētiskās indukcijas parādības atklāšana un enerģijas pārveidošanas princips ir elektroģeneratora darbības pamatā. Bija nepieciešami 40 gadi, lai to radītu. Sākot ar pirmo, ko izveidoja Faradejs, tika uzlabotas ierīces no Piksijas magnetoelektriskajām mašīnām (1832.g.)un dažādām dinamomašīnām (1856.g.), līdz revolucionārajam Gramma ģeneratoram (1870.g.).Krekinga process

Bartona izstrādātā krekinga metode uzsāka jaunu posmu naftas pārstrādes rūpniecībā. Pateicoties tai, viņam izdevās vairākas reizes palielināt tādu naftas produktu galaproduktu kā benzīns un aromātiskie ogļūdeņraži.


Elektriskā lampiņa


Lokizlādes jeb Voltas loka atklāšana 1803.gadā kalpoja, lai apgaismotu gaismas spuldzes. 1877.gadā Jabločkova sveces pirmo reizi tika prezentētas Parīzes ielās un iesauktas par “Krievu gaismu” .
1873. gadā tika izveidota pirmā kvēlspuldze. Bet tās moderno variantu Lodigins izveidoja 1890. gadā.


INDUSTRIĀLĀREVOLŪCIJA 3.0


Tranzistors

 

20.gs otrajā pusē vakuumspuldzes nomainīja pusvadītāju elementi. Radiotehnikā un elektronikā notika īsts apvērsums. Tranzistora izgudrošana kļuva par vienu no lielākajiem notikumiem elektronikas vēsturē. Elektriskajām lampām, kuras līdz šim ilgu laiku kalpoja par neaizvietojami svarīgiem emelementiem visās radio un eletroniskās ierīcēs, bija daudz nepilnību.


Atomelektrostacija attēls

 

Lielā rūpnieciskā reaktora projektēšanas pamatā bija pirmā ķēdes reakcija uz pieredzējušu kodolieroču reaktoru F1. Gadu desmitiem ilgušie zinātniskie darbi noslēdzās ar veiksmīgu pirmās AES būvniecību PSRS un pasaulē. Reaktors tika palaists 1954. gada maijā.


Mākslīgie Zemes pavadoņi attēls

 

Pirmais veiksmīgais satelīta starts notika 1957.gadā. 4.oktobrī – diena, kas iezīmēja jauna kosmosa laikmeta sākumu. Strauja nozares attīstība ļāva veikt nozīmīgus zinātniskus novērojumus, un jau 1958. gada vidū orbītā tika izveidota automātiskā zinātniskā stacija. Pirmais sērijveida padomju satelīts bija “ Kosmoss ” (1962.g.).


Integrālā mikroshēma attēls

Par mikroelektronikas rašanos un tās eksistenci būtu pienākums izveidot super miniatūru elektronisko elementu – integrālo mikroshēmu. Svarīgākais notikums un izrāviens bija vienotas integrālās shēmas izveide aritmētisko un loģisko operāciju veikšanai - mikroprocesors.


Lāzers attēls

 

Lāzeru darbības pamatā ir stimulēta starojuma ieguves princips. Lāzeru tehnoloģiju attīstība sākās 1954.gadā, izgudrojot pirmo optisko kvantu ģeneratoru. Lāzeru starojuma unikālās īpašības ļāva izmantot tās dažādās zinātnes un tehnikas nozarēs, kā arī sadzīves apstākļos.


Skaitļošanas mašīna


Skaitļošanas darbību mehanizācija un automatizācija – viens no vissvarīgākajiem 20.gs otrās puses tehniskajiem sasniegumiem. Ja pirmo vērpšanas mašīnu rašanās aizsāka 18. - 19.gs lielo industriālo apvērsumu, ta elektriskās skaitļošanas mašīnas izveide kļuva par vēstnesi grandiozai zinātniski - tehniskai un informācijas revolūcijai 20.gs. otrajā pusē.


Optisko šķiedru sakaru līnijas 

 

Lāzera atklāšana uzsāka arī optiskās saites attīstību. Centimetru un milimetru radioviļņu nomaiņai sakaru vajadzībām pienāk redzamasgaismas mikroviļņu izmantošana, radot iespēju to robežās paplašināt nododamo informāciju.


Internets 


Paši pirmie lokālie skaitļošanas tīkli radās 1960.gados. Katrs no tiem bija skaitļošanas mašīnu sistēma, kas atradās vienā vai tuvu esošās ēkās un bija savienotas ar īpašu vadu palīdzību, kuri ļāva apmainīties ar informāciju. Teritoriālie skaitļošanas tīkli kļuva par nākamo lokālo tīklu attīstības posmu.


INDUSTRIĀLĀ REVOLŪCIJA4.0


Personalizētā medicīna 


Integrālā medicīna ir vērsta uz profilaksi, diagnostikas apvienību ar ārstēšanu un tās monitoringu. Farmakoekonomikas un farmakoģenētikas koncepciju ieviešana ļaus ārstēties pamatoti, atbilstoši zināmajām saitēm starp ģenētisko profilu un zāļu efektivitāti.


Lietu internets 


IoT (angļu val. Internet of Things) koncepcija ir balstīta uz starpmašīnu komunikācijas principiem:
cilvēks nosaka mērķi, nevis dod programmu;
elektroniskās ierīces “sazinās” savā starpā bez cilvēka iejaukšanās, analizē datus un nosaka cilvēka prasības.


Globalizācija


Mijiedarbības palielināšana starp atsevišķiem cilvēkiem,organizācijām un valstīm visās sabiedriskās dzīves jomās veic korektīvas starptautiskās sabiedrības attīstības perspektīvā, noved pie pakāpeniskas pasaules telpas pārveidošanas vienotā zonā.


Ražošanas procesa robotizācija


Rūpnieciskie roboti ir kļuvuši par svarīgu sastāvdaļu automatizētās elastīgās ražošanas sistēmās. To ieviešana maina ražošanas ķēdes, ietekmē citus ražošanas procesus un samazina manuāla darba nepieciešamību. Programmējami, adaptīvi, apmācāmi un viedi roboti ir spējīgi ātri pārprogrammēties uz dažādu darbību veikšanu.


Paplašinātā realitāte


Šī tehnoloģija papildina reālās pasaules objektus ar grafiskiem mediju objektiem. Paplašinātajā realitātē 3D objekti un to mijiedarbība ar lietotāju notiek reālajā laikā. Pirmo reizi paplašinātās realitātes tehnoloģijatika pielietota 1980.gados, lai atspoguļotu papildu informāciju par lidojumu, un tika parādīta uz ASV Gaisa spēku pilotu ķiveru displejiem.


3D drukāšana


3D drukāšanā tiek izmantota slāņu klāšanas metode, kurā drukājamais objekts tiek izveidots, klājot vairākus divdimensionālus slāņus, kuri ir šī printējamā objekta horizontāli šķērsgriezumi. Mūsdienu iekārtas ir spējīgas radīt ne tikai ikdienas priekšmetus, bet arī detaļas, pārtikas preces, audus un orgānus.